Join Clixsense Today!

четвртак, 11. април 2013.

Лоренцо...убедливо најдобар во Катар


Актуелниот светски шампион , Horhe Lorenco, успешно тргна во победа на титулата за победата на премиерниот натпрева во Losail  која се возеше во Катар.


 
Нормално  возачот на Јамаха ја започна од првото место и беше доминантен до самиот крај.
Мегутоа како и секогаш во центар на збиднувањата беше Валентино Роси и Маркез, покрај грешката што ја направи италијанецот во првиот круг сепак успеа  да се врати во трката.
 Пробувајки да одржи доволно растојание со Лоренцо, Роси се обиде да го претекне Довичиоза, но мораше нагло да закочи  како не би удрел во возачот на Дукати,тоа го чинеше цели три места, бидејки се одвоија Педроса, Крачлоу и Маркез.

На Роси му требаа цели седум круга да го претекне Стефан Бредли, да може  на серии да го стигне Крачлоу.
Шест кругови пред самиот крај  Маркез доага на второто место, претекнувајки го Педроса а ,
 потоа и Роси

 
Но на 4 круга пред крајот „Докторот„ успева да дојде до второто место и натпреварот го завршува на истото место со разлика 0,2 сек пред Маркез.
 
 Вака стои целата ситуација
Возачи:
 
1. Horhe Lorenco - 25
2. Valentino Rosi - 20
3. Mark Markez - 16
4. Dani Pedrosa - 13
5. Kal Kračlou - 11
6. Alvaro Bautista - 10
7. Andrea Doviciozo - 9
8. Niki Hajden - 8
9. Andrea Janone - 7
10. Ben Spiz - 6
11. Aleks Espargaro - 5
12. Rendi de Pinije - 4
13. Ektor Barbera - 3
14. Joni Ernandez - 2
15. Hiroši Aojama - 1
  
1. Yamaha - 25
2. Honda - 16
3. Ducati - 9
4. ART - 5
5. FTR - 3
Дефинитивно мојот фејворите е дечкичов Роси...

недеља, 31. март 2013.

USKRS....

Denes e Golemiot Hristijanski praznik..spored Katoličkiot kalendar Uskrs...ili nie go narekuvame Velikden.
Nema mnogu da se zadrzuvam na toa shto   e značenjeto...skoro da e isto kako i kaj Pravoslvaniot.
Velat deka e denot  koga go osloboduva čovekot od smrta, go simblozira radjanjeto, Hristovoto radjanje.
Nasekade vo svetot najrazlično go proslavuvat....duri nekade se graniči so fanatzam ete kako na Filipinite.
Mene što najveke mi se dopaga..što  posebno se ukrasuva domot, se crtaat jajcata , togaš se i decata angažirani vladee mir i radost vo domot .

Pred da se počne so Nedelniot ruček se odi na misa sabajleto vo crkva se nosi hranta i cveke...i mora da se blagoslovi  za da bide blagoslovena trpezata što sleduva za ovoj golem den.

Simbolite na Hristivoto radjnje se pretezno pilencata, jagneto...i zajcheto, radjanje budenje na nov ziviot,
Togaš se sprema poseben ruček, obično šunka vo testo, slatka pogača so suvo grozje...ili orasi...razni soleni testa vo različni oblici vo nekoi kraevi se sprema i jare....no najvažnoto  se jajcata, koi spored običaite bi trebalo da se farbaat so prirodni boi...se šaraat so vosok...

Na decata posebna nova obleka...im se kupuva....i taka da e radoosta golema.

No najvašniot den e vsašnot Ponedelnikot togaš se održuva misa..i na ovaa misa se zbori za patešetvijata na  Isus za negovite dvajca učenici ko i   otposle go prepoznavaat po kršenjto na lebot....

Vo mnogu zemji ovoj den e neraboten..

Kako i da e mislam deka treba da spomene i ovoj praznik....i da se čestita na site što go proslavuvaat...pa za mnogu godini dobri luge Blagosloveni da ste...


понедељак, 25. март 2013.

Виртуелна љубов

Бидејки се пишувало а , и  јас лично сум пишувала  на неколку наврати за овој феномен бидејки денес е сфера на комјутеризациај и се што носи со неа негативно и позитивно...
Социјалните мрежи најповеке доведоа  да лугето се дружат на начинот на кој се дружат и можеби изгледа несериозно, луцидно, смешно, понекогаш и трагично бидејки злоупотребата е голема..ова е
мечот со две острици..
Најверојатно ви се случло да почуствувате љубов како и во реалниот живот , пеперутки во стомакот, бидејки зборовите се моќни нешта , кај жените љубовта влегува преку ушите а на машките преку очите....смешно но вистинито.
Потикната од љубовта на мојата пријателка..решив повторно да пишувам за неа...за виртуелната љубов.Дали, постои? Може ли да донесе среќа? И уште милион прашања остануваат одговорени и неодговорени...
Милиони надежи, верувања но стравови и предострожност..
Но дали стравовите се тие што многу љубови однапред се осудени на пропаст..Се плашиме да се опуштиме, дали е тоа добро или лошо навистина не знам....неам одговор на ова паршање.А  вие?
Во секој од нас се крие одговорот само треба далбоко да зирнеме  што тамо се наога...Не секој пак се заљубува виртуелно...


Некои од тие љубови се добри некои лоши, некои позитивни искуства , некои негативни...
И секоја случка има своја приказна...не води понатака во животот.
Секогаш во љубовта има болка, во реалност, но и тоа има зошто,...па можеби не држи многу ова ..но се препуштаме на моќите на волшепството на виртуелната љубов.Можеби нее како реалната но сепак ни го топли срцето.., ни го грее срцето, прави да ни затепери...споменот на таа личност.Дури и пеперутките полетуваат во стомакот...; па зарем е тоа лошо? Се што не прави среќни мора да е убаво...секогаш пости можност таа љубов од виртеулна да стане реална..
Љубовта не  е чудна, чудни сме ние..па да и се препуштиме без страв и без предрасуди, без мерење, вагање, без премногу прашања, од типот на хипотетички а што ако, кога би било...и милион пршања што ни се вртат во главата..и секогаш се реални..чврсто стојеки на нозе...И вака вели таа:„ Се што ова го наброи се ми се случи  се верував дека е така,  но и се препуштив на љубовта и сега уживам ги вкусив плодовите на виртуелната љубов и во реалност...Толку е помокна толку си припагаме еден на друг да тоа е чудо....Благодарна сум на социјалните мрежи за кои милсев дека е голема заблуда дека е нездраво  и болно, изопачено...не баш така се што е искрено..се што е енергија верувајте дека се исплатеше. непроспиени ноки, крешјки се во себе,бескрајно сме срекни и љубовни како во бајките.„

Па им пожелувам на сите да доживеат било каков тип на љубов ако досега не доживеале.....ете имало и хепи енд....Верувале или не во Виртуелната  љубов..

понедељак, 04. фебруар 2013.

NISU SHVATILI NAJBOLJE

Samo copy -paste taka mi se dopadna i po zvucno mi e....mislam deka site razbiraat srpski, ako ne angliski ili obratno da ke beshe?
Kad sam imao pet godina, moja majka mi je uvijek govorila da je sreća ključ uspješnog života.

Kad sam krenuo u školu, pitali su me šta želim biti kad odrastem.

Napisao sam “srećan”.

Rekli su mi da nisam najbolje shvatio zadatak.

A ja sam im rekao da oni nisu

najbolje shvatili život.

Džon Lenon

четвртак, 31. јануар 2013.

Несебичност

Постојано во секидневиеото се срекавме со разни ситуации и случки, па не знам баш дали толку обрнуваме внимание...или поминуваат тие покрај нас, заминуваат и некогаш во некоја прилика може ке се потсетиме....Иако би требало секојденевно...
Читајки една убава книжка која би требало секојда си ја има дома., од Робин Шарма „ Кој ке плаче кога ке те нема„.......постојано се пронаогаме себес...си.
Овој мал дел од текстот ке го  прераскажам.....па колку допре до ВАС, која поука ке ја извлечете е Ваше.
Еден човек бил сериозно болен морал да биде хосиптализиран, во болницата кај што бил сместен, имало и друг пациент кој лежел до прозорецот. Откако двајцата се спријателиле едниот решил неговиот прикован за постела  пријател, да го почестува со убави нешта...Па секој ден му раскажувал разни приказни каков е погледот низ прозорецот, колку убавина , какво е ветрето, како танцуавле ливчињата на ветрот...Следниот ден случки во болницата за да го насмее свој дрга пријател...тоа било постиганато...
Но, еден  тој толку почнаал да  се лути што не можел да биде на негово место, па почнал да го мрази својот пријател...
Една вечер пациенот кој бил до прозорецот добил лош напада на кашлица и престанал да дише, не можеле да го спасат , следниот ден стигнала веста дека починал.
Тогаш тој побрал од сестрата на неговото место него да го стават, тоа и го направил....
НО, КОГА ПОГЛЕДНАЛ НИЗ ПРОЗОРЕЦОТ БИЛ ДЛАБОКО РАЗОЧАРАН.


Прозорецот имал поглед кон груби ѕидови од тули и темно, дури страотно...., Значи неговиот пријател глетката што ја имал со еден љубезен гест на измислување му го визуелизирал, му го разубавувал секој ден...од животот на пријателот глумејки со несебична љубов...
Му дарувал убави мигови...
Па ке ми биде драго ако извлечете некоја поука....колку луге би го направиле за некого, поготово непознат човек...

субота, 26. јануар 2013.

Патеката до љубовтаУмира човекот и нормално, оди по дефолт на небото...
Ангелите му велат дека ;“ ке те однесеме во рајот, но прво да ти го покажеме ПЕКОЛОТ“

Го одведуваат на едно место со голем казан полн со храна, околу казанот наосбрани луге,гладни и јадни..
Секој од нив има по една лажица но долга по три метри, храната можат да ја дофатат но, не поради должината туку поради, тоа што не можат да ја донесат до устата..
Така да овие патетични луге гладуваат покрај изобилството на храна.
Потоа Ангелите го носат во рајот.

Истата сцена ја гледа, повторно во рајот...Повторно казан со храна и луге со лажици од по три метра.
Само овие за дивно чудо, сите насмеани, , срекни ,задоволни, сити и здрави...
Не му било јасно на човекот па го прашува неговиот ангел чувар; зошто овие луге се срекни и задоволни и сити а , оние целите несрекни и гладни?
А тој му вели не гледаш ли?
Кога убаво се загледува , забележува дека секоја личност ја храни со лажицата другата до него...
Вели овие луге се харната мегусебно , си помагаат..
Тие се срекни оти ја научле патеката до љубовта

субота, 19. јануар 2013.

Дали виртуелноста е зависност и што произлегува од неа?

Виртуелност

Постов е поодамна напишан но, стои во работна верзија необјавен и сега ..решив да го објавам бидејки се многу актуелни социјалниве мрежи, а и злоупотреба на истите...
Факт е дека многу често ги употребуваме информациите од нет, пребаруваме и добивам иако ограничено но, во какви цели и што тоа е друга тематика.
Најчесто велејки да зирнам на кратко, остануваме многу долго, а, тоа ни преога во зависност да сме присатни...во тој виртуелен свет, дали се тоа социјалните мрежи  ФЕЈСБУК; ТВИТЕР или уште мал милон ...не е важно но, научниците тоа веке го проучиле и дошле до фрапантни резултати...и веке е дијагностицирана самата зависност...
Иван Голдберг во 1995 година за прв пат ја опишува оваа зависнтост од нет, инаку е амерички психијатар...вели иако немав за цел да ја сместам оваа зависност во списокот на пореметувањата душевни, но, вели зависноста од интернетот  е заснован на база на ДСП  (ang. DSM-IV, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders).
Интернетската зависност ја смета како еден вид патолошко....коцкање, хазардерство.
Симтомите од ова пореметување се негативна состојба на психата, , нормално тоа влијае и на физичкиот, меѓучовечкиот и друштвениот статус на личноста....
Тој ги класифицирал во 4 основни типови :

а..(Cybersexual Addiction)-Опседнатост со сајберсекс-многу сериозна и опасна работа бидејки тука ги има сите профили ,од соблекување пред камера тргување со порнографски содржини, педофилија и др....треба исклучиво да се води сметка...

б...(Cyber-Relational Addiction)-Виртуелните најдобри пријателства, кои воедно се најпопуларни ,најопасни се создаваат такви конекции...да на крај често доага до распад на некоја врска или брак...значи претпазливо...

в..(Net Gaming)-која е нормално од широк спектар на играње на игрици до губење на големи количини на пари....

г...(Information Overload)-Презаситеност со информации, кои доведуваат до едно многу копулсивно однесување и живее во светот на  пребараување на податоци што повеке.
,


Виртуелната љубов е феноменот на денешната современа комуникација, односно, доба...воедно разонода, возбуда од минлив карактер, и бег од досадната реалност...
За некои е лек на осаменоста, срамежливоста па и нелагодноста поради физичките недостатоци.

Секој од различен агол го гледа и доживува сето ова...комуникацијата.
Некои се разочарани, некои се позитивни бидејки се заљубиле или нашле сродна душа....како и во реалниот живот во суштина....сепак не, реалноста која ја живееме , најверојатно нешто што го поскауваме па го немаме како замена.
Често лугето ги користат социјалните мрежи и за бизнис, реклами и сл..и тоа е многу успешно...
Многу важна работа во виртуелните дружби е кога ке си направиме своја сопствена слика или илузија...си вообразуваме...веројатноста дали се тоа емоции, вистински и присатнни како во реалниот живот ? е прашалник.
Би можеле на оваа тема многу да полемизираме...СЕ создаваат идеални слики, романтичарски, иако немаме вистински потребни димензии, бидејки физичкиот конаткт е друг, мирисот секојдневието. Значи тоа што ни фали тука е интеракција во реалниот живот.


 Некои од нив се сретнуваат и во реалниот живот па се разочарани а , некои се срекно заљубени па завршува со срекен крај, во секој случај, бидете внимателни, многу остануваат на крај ј со празни раце, растурени врски брaкови....и сли....
ВНИМАТЕЛНО!!!!!